Tillsammans med kunden Enkla Elbolaget är Mustasch nominerade i kategorin Digitala publikationer, i 2023 års upplaga av den jurybedömda tävlingen Publishingpriset.

Nomineringen avser den digitala kulturhanboken ”Den Enkla vägen” som Mustasch har producerat på uppdrag av Enkla Elbolaget. Den presenterar Enkla Elbolaget med fokus på kulturen och ger läsaren en känsla av hur det är att jobba hos dem. För befintliga medarbetare fungerar den som en slags ID-guide för vad man kan förvänta sig och förväntas bidra med för typ av kultur.

Lotta Olsson, Säljchef Privat och Marknadschef på Enkla Elbolaget förstärker ytterligare.

Vinnarna offentliggörs 8 november

Årets vinnare offentliggörs onsdag 8 november på anrika Berns vid Berzelii Park i Stockholm. Då offentliggörs vilka av årets finalister som vinner Guld och Silver i de 42 tävlingskategorierna, samt vilka fem som tilldelas Grand Prix för bästa annons, bästa digitala publikation, bästa film, bästa print och bästa webb.

Blir du också sugen på att ta en kul tur på Den Enkla vägen?
Se det nominerade bidraget här.